Terapia u psychoanalityka – o uzdrawiającej mocy słowa i potędze nieświadomości

Jakiż inny zawód wymaga od praktyka, by narażał się na zranienie, groźby i odrzucenie ze strony klientów, by otrzymywał kuszące propozycje „dotknij mnie”, a nie mógł być dotykany? W jakimż innym zawodzie frustracja wywołana poczuciem bezradności, niewiedzy i zagubienia jest niezbędnym elementem pracy? I jaki inny zawód umożliwia praktykom przyjęcie roli obserwatora, czy może raczej akuszerki towarzyszącej spełnianiu się losu innych ludzi?

Emmanuel Ghent

Kim jest psychoanalityk? Na czym polega różnica między terapią psychoanalityczną, a rozmową z bliską osobą? Przecież jedno i drugie to „zwykłe” mówienie i słuchanie, a przyjacielowi przynajmniej nie trzeba płacić. To jedno z pierwszych pytań, które pada przed wizytą w gabinecie terapeuty. I już na wstępie mogę Cię zapewnić, że psychoanaliza to nie tylko mówienie i słuchanie, a psychoanalityk to nie najlepszy przyjaciel, trener motywacyjny czy przewodnik duchowy – a profesjonalista, który latami przygotowywał się do tego zawodu oraz posiada odpowiednią wiedzę z zakresu psychologii. Różne są też okoliczności, w których mają miejsce intymne zwierzenia, w trakcie terapii odbywają się one w specjalnie urządzonym gabinecie, co nie pozostaje bez wpływu na pacjenta. Sam dialog ukierunkowany jest też na jego potrzeby oraz prowadzony w taki sposób, by jak najlepiej naświetlić problem, z którym przyszedł do gabinetu. Początki terapii psychoanalitycznej sięgają czasów Zygmunta Freuda, mimo, iż jego teoria ma już około 120 lat, wciąż ewoluuje i inspiruje, a co najważniejsze, wciąż pomaga zrozumieć ludzką świadomość (a w zasadzie jej nieświadomy aspekt). Długo dojrzewałam do decyzji, by moją naturalną umiejętność czytania tego, co nieświadome wzbogacić o wiedzę akademicką i uczynić z tej mieszanki zawód. Dziś wiem, że odnalazłam życiową drogę…

ABY ZROZUMIEĆ PACJENTA, TRZEBA ODNALEŹĆ GO W SAMYM SOBIE

Większość psychoanalityków rozpoczyna praktykę w gabinecie w roli … pacjenta (mają do przejścia obowiązkową 4-letnią własną psychoterapię). Dzięki temu terapeuta może przekonać się o skuteczności tej metody, a w późniejszym czasie przełożyć zdobyte doświadczenie na umiejętność bycia neutralnym. Każda świadomość składa się bowiem z tych samych elementów. Ja również wiem, co znaczy być samotnym, wyobcowanym; co oznacza czuć totalną bezsilność; wiem jak wygląda życie bez poczucia własnej wartości – BYŁAM W TYM MIEJSCU. Ale wiem też jak odnaleźć szczęśliwą przystań, szczerych przyjaciół; wiem jak odkryć źródło niewyczerpanej energii; wiem jak we własnej odmienności znaleźć dar, nie przekleństwo. Wiem, że kryzys może stworzyć wokół Ciebie niewidzialną bańkę, przez którą najbliżsi, mimo szczerych chęci, nie będą w stanie się przebić. Moje cierpienie przypomina ostrze, które ma moc, by Cię z niej uwolnić.

PSYCHOLOGIA JEST NAUKĄ, PSYCHOTERAPIA TO SZTUKA

Diagnoza psychiatryczna przypina kolejne etykiety, klasyfikuje widoczne objawy. Diagnoza psychoanalityczna na podstawie tego, co ukryte, sprawdza, które można odkleić.

Nancy McWilliams

Kluczowe w procesie terapeutycznym są takie elementy jak: wrażliwość i osobowość terapeuty. Dla mnie nie ma dwóch identycznych przypadków, dwóch takich samych diagnoz. Wyleczony pacjent to nie jest efekt produkcji taśmowej, a niepowtarzalne dzieło sztuki, które powstaje latami, i które artysta darzy szczególnym uczuciem. Dobrze prowadzona terapia zmniejsza cierpienia emocjonalne oraz pozwala zrozumieć siebie, trzeba pamiętać jednak o tym, że w jej trakcie terapeuta:

  • odpowiada pytaniem na pytanie;
  • odmawia ujawniania osobistych informacji;
  • pyta o sny;
  • zachęca do wyrażania uczuć;
  • pyta o życie seksualne.

UZDRAWIANIE POPRZEZ MIŁOŚĆ

Sesja psychoanalityczna odbywa się przynajmniej raz w tygodniu, zazwyczaj w ten sam dzień i o stałej godzinie. Pozwala to na powstanie szczególnej więzi, która stanowi jedno z narzędzi analitycznych i pomaga terapeucie w interpretacji ukrytych w nieświadomości wyobrażeń i wzorców reakcji pacjenta. Więź ta opiera się na wzajemnym szacunku i szczerości (porozumieniu terapeutycznym). Nie każdy jest jednak gotowy do podjęcia tej wspólnej pracy. Pierwsze trzy spotkania mają charakter pogłębionego wywiadu, który pozwoli podjąć decyzję o prowadzeniu pacjenta, bądź skierowaniu go na terapię o innym charakterze. Jeśli więc czujesz silną chęć poznania tego, co podświadomie kieruje Twoimi wyborami, dlaczego Twoje relacje ze światem oraz jego mieszkańcami wyglądają tak, a nie inaczej. Jeśli jesteś zmotywowany do dłuższej współpracy, nie szukasz szybkich, jednorazowych rozwiązań – zapraszam Cię do swojego gabinetu.

Mam obecnie wolne 4 piątkowe terminy – godziny 17:00, 18:00, 19:00 i 20:00. Cena 50-minutowej sesji to 50 zł. Miejsce: os. Słoneczne 7/25 , 31-965 Kraków. Przyjmuję zgłoszenia drogą mailową pod adresem: agata@rezolucjaduszy.pl

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *