TAROT THOTA – ZWIERCIADŁO, W KTÓRYM PRZEGLĄDA SIĘ NIEŚWIADOMOŚĆ

„Usta mądrości są zamknięte dla wszystkiego, z wyjątkiem uszu zrozumienia.”

Kybalion

Starożytny Egipt był miejscem narodzin ukrytej mądrości, z której czerpały Indie, Persja, Chiny, Japonia, Asyria, Grecja, Rzym oraz inne starożytne kraje. Ojcem tej mądrości był Hermes Trismegistos. Okres jego pobytu w Egipcie został ustalony na czas najstarszych tamtejszych dynastii – na długo przed dniami Mojżesza. Prawdopodobnie żył on w czasach Abrahama, a niektóre żydowskie tradycje idą jeszcze dalej, twierdząc, że Abraham nabył część swojej mistycznej wiedzy od samego Hermesa. Po wielu latach od czasu odejścia Hermesa z tej płaszczyzny życia, Egipcjanie ubóstwili Hermesa i uczynili z niego jednego ze swoich bogów, o imieniu Thot. Egipcjanie czcili jego pamięć przez wiele wieków, nazywając go „skrybą bogów” i nadali mu jego charakterystyczny starożytny tytuł, „Trismegistos”, co znaczy „po trzykroć wielki”, „wielce wielki”, „największy z wielkich”. Niektórzy badacze kart tarota twierdzą, iż to właśnie z czasów starożytnego Egiptu pochodzą jego pierwsze talie, a nazwa wywodzi się z egipskich słów „tar” (ścieżka) oraz „ro” (królewski), co oznacza – „królewską ścieżkę”. Jak można to rozumieć? Dla mnie Tarot Thota to podróż przez archetypy ludzkiej Świadomości. Tarot odbija to, co nieświadomie, jest zwierciadłem dla naszego Cienia, tego co wyparte i ukryte. Kieruje naszą uwagę na słabości i sugeruje, nad czym pracować i co warto zmienić. Długoletnie studiowanie nauk Thota zainspirowało Aleistera Crowleya do stworzenia talii kart, a Frieda Harris przez pięć lat (1938-1943) pracowała nad siedemdziesięcioma ośmioma surrealistycznymi arcydziełami. W 1969 roku pierwsza kolorowa edycja Tarota Thota trafiła do księgarń, obecnie jest to jedna z najlepiej sprzedających się talii na świecie.  

PRACA Z CIENIEM

Kiedy przychodzimy na ten świat, nie mamy jeszcze rozwiniętego Cienia. Jednak w miarę dorastania, kształtuje się tożsamość, tworzą się Superego oraz Cień. Zaczynamy oceniać, zaczynamy postrzegać rzeczywistość jako dobrą i złą, właściwą i niewłaściwą. Z czasem może to prowadzić do powstania blokad w naszym umyśle. Carl Gustav Jung stworzył koncepcję pozbywania się tych blokad poprzez pracę z Cieniem – czyli badanie naszych tłumionych impulsów, założeń, pragnień, systemów przekonań – które świadomie, bądź nieświadomie skrywany w swoim wnętrzu. W tym miejscu pragnę podkreślić, że karty to jedynie narzędzia i używam tej talii sporadycznie. KARTY TAROTA NIE SĄ WYZNACZNIKIEM PRZYSZŁOŚCI, wszystko dzieje się TERAZ. Przepowiadanie przyszłości, moim zdaniem, niesie ze sobą ryzyko, iż nie wybierzemy życiowej drogi pod wpływem głosu serca, a z przyczyny nieświadomej sugestii wróżącego. Jeśli ktoś jest zainteresowany pracą z kartami, polecam podręcznik Denise Hesselroth Tarot Intencyjny. Można z niego dowiedzieć się, jak za pomocą kart kreować rzeczywistość, a nie być jedynie odbiorcą gotowych scenariuszy.

ARKANA WIELKIE – PODRÓŻ PRZEZ POZIOMY ŚWIADOMOŚCI

Tarot składa się z 78 kart. Tworzą go – 22 Arkana Wielkie oraz 56 kart o nazwie Arkana Małe. Podstawowa struktura tarota odzwierciedla główne etapy życia, a jego język zakodowany jest w osobistej historii. Nieustannie otaczają nas archetypy przedstawione przez Arkana Wielkie i Arkana Małe. Pojawiają się pod postacią spotykanych ludzi, doznawanych cierpień, chwil ekstazy, wielkich miłości i duchowych wglądów. 22 Arkana Wielkie układają się w uniwersalną podróż bohatera, wzór ścieżki rozwoju:

 • 0 – Głupiec – bohater;
 • 1 i 2  – Mag i Kapłanka – niebiańscy rodzice bohatera (mądrość i miłość);
 • 3 i 4 – Cesarzowa i Cesarz – jego ziemscy rodzice (materia);
 • 5 – Papież – jego wychowanie (wiara i wiedza);
 • 6 – Kochankowie – podjęcie decyzji o rozstaniu z domem i wzięcie odpowiedzialności za swoje dorosłe życie;
 • 7 – Rydwan – odejście w dorosłe życie (urzeczywistnienie);
 • 8 – Waga – doświadczenie odpowiedzialności (siła i zrozumienie);
 • 9 – Pustelnik – poszukiwanie własnego „JA” (mądrość wewnętrzna i samotność);
 • 10 – Fortuna – spotkanie z losem (koniec dotychczasowej drogi);
 • 11 – Żądza – pokusa siły;
 • 12 – Wisielec – spotkanie z własnym „JA”;
 • 13 – Śmierć – zrozumienie konieczności transformacji, uwolnienie się od wszystkiego, czego człowiek się kurczowo trzyma, od osób, od których ktoś się uzależnił;
 • 14 – Sztuka – znalezienie wewnętrznej harmonii;
 • 15 – Diabeł – pożądanie;
 • 16 – Wieża- rozpad trwałych przekonań, ideałów;
 • 17 – Gwiazda – nowa nadzieja;
 • 18 – Księżyc – ukryte obawy;
 • 19 – Słońce – zwycięska wola popędu życia;
 • 20 – Wieczność- podniesienie skarbu;
 • 21- Wszechświat – odnaleziony Raj.

GŁUPIEC

Najpopularniejszy wizerunek Głupca (środkowa karta z tytułowego zdjęcia) przedstawia młodego włóczęgę, który nosi na głowie wieniec laurowy albo bluszcz. Trzyma białą różę. Ma na sobie pstrokaty płaszcz. Na ramieniu opiera kijek, na którym wisi tobołek. Czasami pies lub krokodyl kąsa go w stopę. Przechadza się bezmyślnie nad górskim klifem ze wzrokiem utkwionym nad otchłanią. Jednak Głupiec Friedy Harris wygląda inaczej, jego obie stopy unoszą się nad ziemią. Głupiec przedstawia największą zagadkę- stworzenie i sens życia. Głupiec posiada pustą głowę, gdyby coś w niej miał, jego niewinność uległaby zniszczeniu. Ponieważ głupiec jest pierwszym triumfem, wydaje się logiczne, że powinien posiadać liczbę kluczową I. Ale tak nie jest. Jego liczba kluczowa to 0. Oto pierwsza i zarazem największa sztuczka Głupca – stworzenie czegoś z niczego. Głupiec z Tarota Thota zachowuje niektóre elementy znane nam z tradycyjnych talii. Jego dzikie spojrzenie, rogi, tygrys, szyszki, grona i bluszcz świadczą o tym, że jest tajemną istotą kosmosu, czczoną od wieków pod postacią Dionizosa. Głupiec wydostaje się do egzystencji z trzech wirujących pierścieni, które wychodzą z jego serca i wracają do niego. Są to trzy zasłony negatywności, które według kabalistów dają początek wszelkiemu istnieniu. Jego torbę wypełniają monety. Słońce zakrywa lędźwie Głupca, a nad głową krokodyla widać Księżyc, między tymi dwoma symbolami męskości i kobiecości znajdują się bliźniaki złączone w uścisku. Głupiec oznacza ideę, myśl, duchowość, wszystko, co dąży do przekroczenia ziemskich ograniczeń. W sprawach materialnych przedstawia to, co pierwotne, subtelne, ukryte, będące nagłym impulsem lub oddziaływaniem. To początek, krok w nieznane brak doświadczenia. Okres prenatalny, to, co dopiero ma się przejawić.

W tworzeniu tego artykułu pomogły mi dwa opracowania: Barbara Antonowicz-Wlazińskia „Tarot Intuicyjny” oraz Lon Milo Duquette „Tarot Thota„.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *