Zamień 3 najpopularniejsze negatywne programy umysłu, na pozytywne wzmocnienia

Ludzki potencjał. Ten termin jest trwale związany z rozwojem duchowym, nasza ukryta wewnętrzna moc. Powstały niezliczone szkoły i koncepcje jej wyzwolenia, mimo to, tak niewielu z nas w pełni ją wykorzystuje. W świecie, gdzie jesteśmy zalewani falą doradców, trenerów motywacyjnych, nauczycieli rozwoju duchowego, a media społecznościowe ociekają kolorowymi zdjęciami z sentencjami dawnych i współczesnych mistrzów, większość ludzi tkwi w miejscu, zasypiają z głową pełną cudownych marzeń, jednak ulatują one wraz z porannymi dźwiękami budzika. Gdzie przebiega granica pomiędzy chęcią spełniania marzeń, a ich realizacją? Co stanowi przeszkodę w jej przekroczeniu? Inspiracją do tego wpisu stała się dla mnie historia pewnego 10-letniego chłopca, który urodził się na terenie obecnej Chorwacji, zafascynowany opisem wodospadu Niagara, zwierzył się swojemu wujowi, że pewnego dnia pojedzie do Ameryki i zainstaluje na nim obracające się koło, które będzie produkowało energię, po trzydziestu latach od tamtego momentu spełnił swoje marzenie, na imię miał Nikola Tesla. Miał zostać duchownym, ale zapisał się na kartach historii jako genialny wynalazca. Wierzył w darmowe i bezprzewodowe źródła energii oraz zdolność człowieka do kontrolowania pogody, według teorii spiskowych to jego projekty, wykradzione i utajnione przez rząd USA, miały przyczynić się do powstania nowej broni elektromagnetycznej, geofizycznej, a nawet tej, która umożliwia kontrolę umysłów. Uważał on, że ludzki mózg działa niczym biologiczny komputer (automat), z tego względu nasze reakcje są przewidywalne, a wolna wola jest mocno ograniczona. Nasze postępowanie wynika z zapisanych w nim schematów zachowań. Są to programy umysłu, generowane z otaczającej nas rzeczywistości.

Nasze ciała mają podobną budowę i wystawione są na takie same zewnętrzne wpływy. To powoduje podobieństwo reakcji i zgodność z ogólnymi działaniami, na których oparte są wszystkie nasze społeczne i inne zasady oraz prawa.

Często zdarza się tak, że w wyniku wielu niezależnych od nas czynników programy umysłu ulegają wypaczeniu, wówczas działają jak cisi sabotażyści naszych planów i marzeń. Dziś postaram się namierzyć i oswoić te, które w głównej mierze przeszkadzają Ci w wypłynięciu na szerokie wody i złapaniu korzystnych wiatrów w żagle.

Ograniczenia czasu

Brak czasu – to jeden z głównych negatywnych programów. Nasza cywilizacja stała się jego niewolnikiem, o czym przypominają nam współczesne kajdanki – zegarki. Przewodnicy duchowi zgodnie twierdzą, że czas nie istnieje, mimo to ja wciąż zadawałam sobie pytanie: „Jak nie istnieje, skoro istnieje?”. Ciekawe, co by powiedział mój pracodawca, gdybym zjawiła się w pracy dwie godziny później i podzieliła z nim tym radosnym odkryciem. Gdy zapytałam o to zagadnienie Duszę, opowiedziała mi o iluzji czasu. Przymus działania i nieustanny napływ wrażeń i wiedzy wszystkimi możliwymi drogami kradną czas, gdy koncentrujemy się na jednym celu, nie pozwalając na odwrócenie uwagi szeregiem różnorodnych bodźców, czas płynie inaczej. Przeszłość i przyszłość spotykają się TU I TERAZ w wiecznym trwaniu. Zapytaj Twoje serce, które informacje są niezbędne, a które wydłużają drogę do celu. Kieruj się absolutnym minimalizmem, rozwijaj głównie te zainteresowania, które wywołują żar w Twoim sercu, wówczas czas przestanie uciekać.

Kiedy naturalna skłonność przeistoczy się w gorące pragnienie, wówczas człowiek zmierza do celu w siedmiomilowych butach.

Czas jest niczym rozciągliwa guma, Twoja energia pozwala nim manipulować. Znajdź swój rytm i PŁYŃ.

Niedoścignione wzorce i podcinacze skrzydeł

Kolejnym niezwykle istotnym programem jest ten, w którym został zapisany wzór interakcji społecznych. Gdy wypacza go brak poczucia własnej wartości, doskonałość mistrzów danej dziedziny zamiast motywować – przytłacza, a krytyka wypompowuje z nas chęć działania. Ludzka opinia stała się dla nas deprymująca, tymczasem Tesla dystansował się się od współczesnych mu hejterów.

Nie zamierzam dawać satysfakcji pewnym ograniczonym i zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić moje wysiłki. Ci ludzie są dla mnie niczym więcej, jak tylko mikrobami jakiejś obrzydliwej choroby.

Przestań jedynie obserwować piękne ptaki, gdzieś wysoko w chmurach. Przestań zazdrościć im wolności i mistrzostwa w lataniu. Pozwól, by ludzie sukcesu stali się inspiracją i drogowskazem, a Ci którzy czyhają na Twoje potknięcie, rozpłynęli się niczym poranna mgła. Dusza powiedziała mi, że wszystkie istoty we Wszechświecie są sobie równe, różnią się jedynie przebytą Drogą.  Zatem rozwiń skrzydła i LEĆ.

Odległe wyspy

Wizja odległego i  niepewnego celu sprawia, że rezygnujemy z trudu podróży. Instynkt jest jednak czymś, co wykracza poza wiedzę. Kolejny błędny program, to chęć racjonalnej kontroli i brak zaufania do własnego instynktu. Zbytnie analizowanie przed skokiem w nieznane sprawia, że dochodzimy do wniosku, iż ryzyko się nie opłaca, a znana przestrzeń i bezpieczeństwo nie są warte poświęcania. I tak staliśmy się mistrzami w planowaniu, jednak rzadko wcielamy swoje wizje w życie. Jak przerwać to błędne koło? To kwestia motywacji.

 Kiedy podejmowałem się wykonania jakiegoś zadania, nie robiłem jakiegoś postanowienia, jak to zwykle ludzie czynią. Dla mnie to było uroczyste ślubowanie, sprawa życia lub śmierci.

Tymczasem odległy cel wymaga podjęcia decyzji. Twoje życie przypomina rejs, gdy obierzesz kierunek, a statek odbije od brzegu, nadejdzie czas, że powrót stanie się niemożliwy. Dodatkowo przeraża fakt, że podróż może trwać większość życia. Jednak niewygody podróży odchodzą w niepamięć, gdy dobijasz do celu, a dotarcie do brzegu było kwestią życia lub śmierci, zatem WALCZ.

Nasz umysł nie jest wrogiem, to nasz dar. Może ograniczać, ale może też stanowić o naszej sile. Sile, która panuje nad czasem, dodaje pewności siebie i pomaga w utrzymywaniu duchowej dyscypliny. Siła umysłu to dar od Boga, Boskiej Istoty, i jeśli skupimy nasz umysł na tej prawdzie, będziemy w zgodzie z tą potężną mocą.

2 komentarze

 1. Gosciu
  Odpowiedz
  18 października 2017 at 12:48 am

  Dziekuje za świetny wpis, rozwiazalas problem laczac wiedze psychologiczna i duchowa, a o kompromis trudno zwlaszcza wtedy gdy jest wojna rozumu z sercem 😀
  Wielkie dzieki,
  Twoje wpisy sa jak wpatrywanie sie w dziela sztuki Im dluzej nad nimi rozmyslam tym wiecej nowych wnioskow wyciagam 🙂

  • Agata
   Odpowiedz
   18 października 2017 at 8:18 am

   Dziękuję za te słowa, staram się, by tekst miał kilka warstw, aby każdy znalazł w nim prawdę w zależności od stopnia rozwoju własnej świadomości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *